2018 Summer Festival of Bridge

Archives

2018 Summer Festival of Bridge

Canberra, 10-21 January, 2018

Winners

National Super Novice Pairs

1. Leonie Antill-Andrew Laurich
2. B Rewers-Keith Pittaway
3. Bruce Arthur-Jenny Arthur

20-50 Rising Stars Pairs

1. Claire Hughes-Cathy Bywater
2. Peter Boyland-Joy Stone
3. Myra Hyland-Colleen Hassall

Penline One-Day Swiss Pairs

1. Jeanette Grahame-Denis Grahame
2. David Farmer-Catherine Whiddon
3. Pat Oyston-Martin Oyston

National Women’s Teams Championship

1.   BOURKE Margaret-Bourke-Sue Lusk-Jessica Brake-Jodi Tutty
2.   MUNDELL Gisell Mundell-Avril Zets-Helene Pitt-Ruth Tobin
=3. CHADWICK Marilyn Chadwick-Toni Sharp-Helen Lowry-Berri Folkard
=3. KAPLAN Rena Kaplan-Anita Curtis-Pauline Evans-Judy Osie-Viv Wood-Jane Reynolds

National Seniors’ Teams Championship

1. FREE Jonathan Free-Ron Klinger-Robert Krochmalik-Paul Lavings-Kim Morrison-Paul Wyer
2. DE LUCA Attilio De Luca-David Lusk-Russel Harms-Peter Chan
=3. KOZAKOS George Kozakos-Ian Robinson-George Smolanko-David Anderson
=3. KANETKAR Avinash Kanetkar-Bruce Neill-Warren Lazer-Pauline Gumby-Arjuna De Livera-Andrew Braithwaite

National Red Plum Life Masters Teams Championship

1. SHEEDY Terrence Sheedy-Keith Blinco-Eric Baker-Chris Stead
2. DALZIELL Ian Dalziell-Trevor Berenger-Terry Heming-John Donovan
3. ROSS Michael Ross-Graham Evans-Phillip Williams-Penny Williams

National Pianola Plus Non-Life Masters and Novice Teams Championship

1. SOLDI Ken Soldi-Lynne Soldi-Philip Barker-Dave Gallagher
2. SYLVESTER Liz Sylvester-Lori Smith-Gary Kembrey-Andrew Gob Grace
3. VAN WEEREN Hans Van Weeren-Peter Clarke-Ellen Borda-Jane Biscoe

National Rising Stars Teams

1. COLLING Steve Colling-Mary Colling-Roger Love-Barbara Love
2. MCCORRISTON Jeanette McCorriston-Annabelle Boag-Miklos Tifan-Gerdina Bryant
3. CUSACK Eliabeth Cusack-Ngaire Meehan-Aileen O’Brien-Christine Yates

Super Novice Swiss Pairs

1. Lorna-O’Leary-Sue Bochan
2. Jann White-Sue Stacey
3. Sue Manion-Trish Lentfer

National Super Novice Teams

1. YOUNG Jane Young-Lilian Young-Jann White-Sue Stacey
2. LO Sau-Yem LO-Toni Adams-Rogina Hitchcock-Denyse Freedman
3. LENTFER Trish Lentfer-Sue Manion-Prue Clarke-Marjorie Bishop

Chris Diment Matchpoint Swiss Pairs

1. Paul Dalley-Ashley Bach
2. Martin Doran-Michael Polowan
3. Joan Butts-Geo Tislevoll

TBIB National Open Swiss Pairs Championship

1. Craig Gower-Alon Apteker
2. Sophie Ashton-David Wiltshire
3. Richard Ward-Therese Tully

Penline 400 Swiss Pairs Championship

1. Alex Penklis-Rob Ward
2. James Thomas-Lisa Yoffa
3. Julia Zhu-Tony Jiang

Novice Swiss Pairs Championship

1. Kit Meyers-Kerry Rymer
2. Annegrete Kolding-Marieta Borthwick
3. Anne Ternes-Bob Ternes

Canberra Rex Under 750 MP Teams Championship

1. ZUBER George Zuber-John Kelly-Joy Bryant-Hilary Merritt-Geoff Hayes
2. COCKBILL Penny Cockbill, Gillian Richmond, Patrica Armstron, Noreen Armstrong

Canberra Rex Under 300 MP Teams Championship

1. PENKLIS Alex Penklis, Rob Ward, Philip Halloran, Jacky Gruszka
2. YEATS Brett Yeats, Jennifer Yeats, Tony Jiang, Julia Zhu

South West Pacific Teams

1. KANETKAR Avinash Kanetkar-Bruce Neill-Warren Lazer-Pauline Gumby-Arjuna De Livera-Andrew Braithwaite
2. CORNELL Mike Cornell-Ashley Bach-Michael Whibley-Matthew Brown-Tony Leibowitz-David Beauchamp
3. APPLETON David Appleton-Khokan Bagchi-Joachim Haffer-Philip Markey-Peter Reynolds-Justin Williams

NeuRA Two-Day Swiss Pairs

1. Ruth Neild-Colin Bale
2. Tony Jiang-Julia Zhu
3. Cathy Nichols-John Niven

Two Men Nearly time to Pack Up and Go Home Pairs

North-South
1. Ross Crichton-Graham Wakefield
2. Brian Mace-Tom Jacob
3. Vanessa Brown-Leigh Gold

East West
1. Liz Sylvester-Peter Gill
2. Steve Baron-Wayne Burrows
3. Peter Andersson-Niek Can Vucht

National Open Teams

1.   CORNELL Mike Cornell-Ashley Bach-Michael Whibley-Matthew Brown-Tony Leibowitz-David Beauchamp
2.   KANETKAR Avinash Kanetkar-Bruce Neill-Warren Lazer-Pauline Gumby-Arjuna De Livera-Andrew Braithwaite
=3. APPLETON David Appleton-Khokan Bagchi-Joachim Haffer-Philip Markey-Peter Reynolds-Justin Williams
=3. COURTNEY Michael Courteny-Paul Wyer-Craig Gower-Alon Apteker

 

Website | Results | Bulletins

Comments are closed.

Scroll Up