Home > ABF Honour Boards > Interstate Women’s Teams

Interstate Women’s Teams

Interstate Women’s Teams
2017 NSW (Marcia Scudder) Sophie Ashton Anita Curtis Linda King Kim Neale Helene Pitt Ruth Tobin
2016 QLD (Lynette Vincent) Maha Hoenig Margaret Millar Sue O’Brien Greer Tucker
Therese Tully Pele Rankin
2015 ACT (Margaret Bourke) Sheila Bird Marianne Bookillil Karen Creet Julia Hoffman
Judith Tobin Jodi Tutty
2014 NSW2 (Julian Foster) Nevena Djurovic Pauline Evans Cathryn Herden Rena Kaplan
Patsy McCartney Giselle Mundell
2013 WA (Allison Stralow) Val Biltoft Annabel Booth Leone Fuller Sue Pynt Lauren Shiels
Heather Williams
2012 WA (Kate Smith) Cynthia Belonogoff Val Biltoft Alida Clark Leone Fuller
Marnie Leybourne Viv Wood
2011 NSW (Michael Wilkinson) Berenice Folkard Lorna Ichilcik Lynn Kalmin Helen Lowry
Judy Mott Giselle Mundell
2010 QLD (Jill Broad) Rosemary Green Maureen Jakes Margaret Millar Pele Rankin
Greer Tucker Therese Tully
2009 QLD (G.Tucker) R.Green M.Jakes R.Lachman P.Rankin B.Stacey T.Tully
2008 VIC (L.Kelso) T.Bloom J.Fleiszig R.Kaplan C.Lachman P.Schroor H.Snashall
2007 WA (A.Stralow) A.Booth A.Clark J.Del Piccolo L.Fuller L.Shiels K.Smith
2006 VIC (M.Willcox) F.Beale J.Magee K.Muntz S.Murray-White D.Smart H.Snashall
2005 QLD (J.Broad) T.Bardon S.Johnston R.Lachman M.Millar P.Rankin G.Tucker
2004 NSW (T.Zines) B.Folkard N.Giura W.Halvorsen R.Kaplan K.Moses M.Watts
2003 NSW (L.Kalmin) M.Brown P.Evans I.Glanger C.Herden M.Scudder L.Stern
2002 ACT (P.Grant) S.Bird N.Church S.Coleman K.Creet J.Hoffman D.Jesner
2001 NSW (P.Evans) I.Glanger C.Herden R.Nailand H.Pitt M.Scudder R.Tobin
2000 NSW (V.Cummings) B.Folkard L.King D.Moir K.Moses L.Stern C.Wright
1999 NSW (L.Stern) M.Brown V.Cummings C.Feitelson M.Foster R.Kaplan C.Molloy
1998 NSW (C.Molloy) R.Finkelstein B.Folkard D.Lees K.Moses L.Stern J.Wyer
1997 ACT P.Crichton(c) J.Hoffman S.Bird K.Clark N.Church M.Flynn
1996 ACT (P.Crichton)J.Hoffman S.Bird B.Clark K.Clark N.Church V.Mitchell
1995 WA (P.Yovich) L.Fuller S.Evans D.Greenfeld S.Shilbury D.Jones D.Rappeport
1994 NSW (R.Cummings) P.Blinman M.Chadwick P.Crittle B.Folkard R.Kaplan C.Molloy
1993 NSW (S.Lester) M.Chadwick V.Davies I.Draper J.Frazier R.Kaplan E.Quittner
1992 QLD (L.Vincent) M.Cooke K.Ellaway P.Evans J.Faranda D.Rogers G.Tucker
1991 ACT (L.Wiggins) M.Bourke E.Havas L.Lea L.Luis-Gomez P.Saxby A.Tandy
1990 NSW (M.Mullamphy) C.Chua V.Cummings A.Curtis P.Gumby L.Stern J.Wyer
1989 NSW (J.Wyer) V.Davies I.Draper I.Kampel D.Lees K.Moses G.Stern
1988 WA (J.Ashworth) W.Driscoll V.Goldberg D.Greenfeld A.Lowe S.Shilbury A.Smith
1987 VIC (A.Tandy) J.Alexander M.Bourke E.Caplan S.Gerdan L.Kilvington E.Sawicki
1986 QLD (I.Dahler) J.Butts M.Drake J.Ling J.Mortess T.Tully J.Valentine
1985 VIC (R.Rozen) F.Beale M.Bourke L.Kilvington P.Schroor T.Shanahan D.Smart
1984 VIC (E.Ramshaw) J.Alexander F.Beale M.Bourke T.Kaye L.Kilvington D.Smart
1983 SA (J.Zollo) A.Anderson C.Chua J.Hone S.Lusk C.Miles E.Page-Hanify
1982 SA C.Miles L.Alexander S.Edwards S.Lusk N.Robinson B.Travis
1981 VIC (E.Ramshaw) F.Beale M.Bourke L.Kilvington H.Scott D.Smart M.Woods
1980 SA (D.Anderson) A.Anderson S.Edwards B.Gill J.Hone S.Lusk C.Miles
1979 NSW V.Cummings B.Gill A.Grenside P.Gumby B.McDonald S.Neill
1978 ACT (P.Smith) L.Bradbury B.Campbell B.Carmichael J.Harrison B.Pearson V.Oversby
1977 VIC (E.Ramshaw) F.Beale M.Bourke R.Branicki Chernoff L.Kilvington D.Smart
1976 VIC (M.Szobolotsky) R.Aitchison F.Beale M.Bourke L.Fraser L.Kilvington D.Smart
1975 NSW R.Eaton S.Klinger W.Lipscomb M.McMahon D.See G.Stern
1974 NSW V.Cummings P.Gumby W.Lipscomb B.McDonald K.Moses G.Stern
1973 QLD (Penfold) P.Brown I.Entsch F.Landy W.Neill E.Poulson E.Woodhouse
1972 NSW R.Eaton W.Lipscomb E.Maizels M.McMahon G.Stern G.Wagstaff
1971 VIC (E.Palfreyman) M.Fead L.Fraser E.Foldi I.Sergeant G.Tabak L.Watkins
1970 NSW M.Donnellan R.Eaton L.Endelman T.Howard M.McMahon K.Moses
1969 NSW R.Eaton M.McMahon J.Allen M.Donnellan T.Howard W.Lipscomb
1968 NZ H.Taylor M.Morris J.Wilkinson W.Ellis A.Hollis J.Hutchinson
1967 SA M.Bowden M.Choate M.Grace B.Harley N.Rollison C.Miles
1966 NSW M.McMahon W.Lipscomb R.Eaton J.Laws V.Martin G.Stern
1965 NSW M.McMahon R.Eaton L.Endelman T.Howard R.Lightfoot J.Rainbow
1964 NSW M.McMahon R.Eaton T.Bauer L.Endelman G.Stern
1963 NSW M.McMahon M.Blumer R.Eaton R.Lightfoot J.Rainbow J.Windeyer
1962 NSW M.McMahon B.O’Sullivan E.Parry A.Rainbow R.Lightfoot R.Eaton
1961 NSW B.O’Sullivan J.Maxwell E.Cummings G.Smith E.Fairless W.Lipscomb
1960 VIC M.Thwaites M.Johanson I.Sergeant S.Fead M.Johnston D.Dowling
1959 SA M.Mayfield T.Gooley B.Harley R.Kentish
1958 VIC M.Thwaites M.Johanson S.Fead A.Tandy I.Sergeant R.Wolfers
1957 VIC M.Thwaites M.Johanson S.Fead I.Sergeant R.Wolfers
1956 VIC M.Thwaites M.Johanson S.Fead I.Sergeant (M.Hider-Smith)
1955 VIC M.Thwaites S.Fead M.Hider-Smith V.Hughes M.Johanson
1954 NSW M.McMahon R.Eaton K.Johnston ? ? ?
1953 VIC M.Thwaites I.Croft E.Ernst V.Hughes M.Johanson
1952 NSW K.Johnston L.Thompson E.Hudson B.O’Sullivan M.Devereux
1951 NSW M.Blumer D.Rosich R.Eaton M.McMahon A.Rose
1950 VIC M.Thwaites I.Croft E.Ernst M.Johanson M.Kaye
1949 VIC I.Sergeant H.Bennetts M.Johanson R.Kiddle E.Mish
1948 SA V.Collins G.Glibert T.Gooley L.Lloyd F.Pitt
1947 VIC M.Thwaites E.Ernst I.Sergeant I.Croft M.Kaye
1946 VIC D.McCance M.Thwaites E.Ernst M.Kaye I.Sergeant
1938 NSW D.Rosich K.Johnston R.Cohen S.Blumer
1937 VIC D.McCance E.Goldring M.Thwaites M.Kaye
1936 NSW D.Rosich K.Johnston J.Greer G.Smith
1935 VIC D.McCance S.Fead M.Thwaites M.Kaye E.Mussen
1934 VIC M.Thwaites D.McCance A.Chisholm G.Sarasin